Funkowo-smyczkowa formuła albumu „String Beat” urzekła słuchaczy na całym świecie. Ten kultowy album to jednak zaledwie drobny wycinek z większej i szerszej brzmieniowo całości. „Przekora” dokumentuje początek zmian w stylistyce orkiestry – ten fascynujący okres burzy, naporu i nasłuchiwania światowych trendów. Spacerów przez zielone łąki i bylejakie ulice oraz spoglądania przez dziurkę od klucza.
Na początku lat 70. muzyka proponowana przez łódzką Orkiestrę Polskiego Radia pod dyrekcją Henryka Debicha stawała się rok coraz mniej nowoczesna, zawieszona pomiędzy easy listening a lekkimi parafrazami muzyki klasycznej. Z pomocą przyszli młodzi instrumentaliści, kompozytorzy i aranżerzy, którzy pomogli Debichowi wykreować de facto Orkiestrę na nowo. Zbigniew Karwacki, Jacek Delong czy Juliusz Wacławski wywracali do góry nogami orkiestrowe kanony, sięgając po energetyczną (i elektryczną) sekcję rytmiczną, jazzowe solówki i przesterowane gitary. Z drugiej strony Orkiestra nie przestawała kontynuować dawniej zapoczątkowanych wzorców (czego efektem m.in. urzekająca i rozbujana adaptacja beatlesowskiego “Eleanor Rigby”). Wszystko to, wraz z trwającym niemal dziesięć minut, zrealizowanym z hollywoodzkim rozmachem “Serdecznie i niegrzecznie” Karola Nicze, składa się na obraz niezwykle ambitnego, poszukującego i intrygującego zespołu. To, co się zaczęło w nagraniach z 1974 roku zmieniło nie tylko sam zespół kierowany przez Henryka Debicha, ale i polską muzykę rozrywkową tamtej dekady. Choć czasami wydaje się, że trzeba było kilkudziesięciu lat, by należycie docenić to, co wówczas powstało.
Materiał pochodzi z oryginalnych, archiwalnych taśm Orkiestry z archiwum Polskiego Radia Łódź. Całość została zremasterowana. Wersja CD wzbogacona jest w stosunku do winylowej o cztery dodatkowe utwory. W książeczce krótki szkic na temat nagrań. Wydawnictwo kontynuuje serię dokumentującą dokonania Orkiestry PRiTV w Łodzi. Ciąg dalszy już niebawem!