Muzyka oscylująca wokół współczesnej elektroniki, od techno po ambient. Zainteresuje amatorów Joy Division, Clock DVA, a także wielbicieli wyrafinowanego popu.
Najnowsza płyta wrocławskiej grupy Job Karma, wydana nakładem Requiem Records oraz wiedeńskiej Klanggalerie, zaskakuje kierunkiem swojej ewolucji. Zespół, wyrastający z subkultury industrialnej lat 80., śmiało wkracza na rozległe obszary współczesnej elektroniki, od techno po ambient, nie zacierając przy tym swych kontrkulturowych korzeni. Muzyka trafi w gusta wielbicieli zarówno ciemnej elektroniki, Joy Division, Clock DVA, jak i ambitnego popu.
Płyta „Society Suicide” to rozbudowany projekt, wsparty przez znanych artystów sceny undergroundowej, m.in. Thoma Fuhrmanna - wokalistę i gitarzystę grupy Savage Republic - legendy amerykańskiego art–punku, Matta Howdena vel Sieben, Marka Styczyńskiego i Annę Nacher z Karpat Magicznych oraz Monię - wokalistkę cold wave’ovej kapeli Eva.
Prezentowane dziewięć kompozycji jest spójną muzyczną refleksją, podporządkowaną wyrazistej idei wyrażonej w tytule płyty. „Świat, który znasz właśnie się kończy.”
Wrocławski projekt audiowizualny założony w 1997 roku. Grupę tworzą Maciej Frett i Aureliusz Pisarzewski oraz Arkadiusz Bagiński - odpowiedzialny za stronę wizualną. Zespół wywodzi się ze sceny postindustrialnej, jednak z każdą płytą muzycy coraz śmielej wkraczają na coraz szersze pole mrocznej elektroniki - od ambientu, po techno, dark wave i EBM. Mianownik pozostaje wciąż wspólny - ich muzyka, jak podkreślają krytycy, to "FILM DLA USZU" - bardzo plastyczna i obrazowa, stanowi idealną ścieżkę dźwiękową do nieistniejącego filmu.
W swoich sugestywnych występach live, z których grupa jest znana, łączą muzykę z elementami animacji i video–artu, ukazując w nich relacje człowiek-maszyna i człowiek-sacrum, a także powolny upadek wszelkich wartości, kosztem postępującej komercjalizacji codziennego funkcjonowania jednostki i społeczeństw.
Zespół (jako Job Karma i pod szyldem 7JK z Mattem Howden'em) wydał do tej pory osiem płyt w Polsce, Anglii, USA, Włoszech, Austrii i Czechach, Zagrał blisko 200 koncertów w Europie, występując wielokrotnie na najważniejszych festiwalach, takich jak: Wave Gotik Treffen, BIMfest, Schlagstorm, Elektroanschlag, Mėnuo Juodaragis, Sensoria, Wroclaw Industrial Festival oraz Castle Party.
Od 2001 roku Frett z Bagińskim, pod szyldem Industrial Art, organizują WROCŁAW INDUSTRIAL FESTIVAL, jedną z najważniejszych imprez muzycznych, popularyzujących współczesne odmiany kultury industrialnej i mrocznej elektroniki.
01. Oil (feat. Thom furhmann)
02. Trees
03. Earth (feat. Matt howden)
04. Out
05. Change
06. Greed
07. Blackout (feat. Monika kubacka)
08. Cycle
09. Death day (feat. Magic carpathians)
Muzyka:
Maciek Frett - Synthesizers, Rhythms, Samples, Electronics, Bass, B&K Frequency Oscillator, Voice
Aureliusz Pisarzewski - Synthesizers, Rhythms, Guitars, Digital Piano, Samples, Electronics, B&K Frequency Oscillator
Arek Bagiński - video art and animation on live performances
Goście:
Thom Fuhrmann - words, vocal: track 1
Matt Howden - words, vocal: track 3
Anna Frett - vocal: track 5
Monika Kubacka - words, vocal: track 7
Beloved Maciek’s grandfather Henryk Feliczak R.I.P. - harmonica: track 8
Anna Nacher - words, voices: track 9
Marek Styczyński - daxophone: track 9
Mastering: Marcin Bociński
Rysunki: Arek Bagiński
Projekt graficzny: Łukasz Pawlak, Rafał Zaremba