Opowieść o Frankensteinie fascynuje i elektryzuje od lat. Porusza kolejne pokolenia czytelników i widzów, balansując na granicy życia i śmierci, moralności i przekroczenia realnego z wyobrażonym. Frankensteinowi życie dała Mary Shelley – autorka literackiego pierwowzoru postaci, uosabiającej pragnienie człowieka, by zrównać się z wszechwładnym stwórcą, uprawnionym do decydowania o losach istoty powołanej przez siebie do życia. Historia usiłującego rozwikłać zagadkę śmierci doktora Frankensteina i tragiczne w skutkach dążenie do objęcia kontroli nad niezależnym bytem, stały się inspiracją dla wielu filmów grozy. Pierwszy powstał już w roku 1910. Był to film niemy, który wyjątkową ścieżką dźwiękową przypomina Ju Ghan i Ziębicka Orkiestra Mandolinistów.
Ziębice, w których zrodził się ten pomysł, są położone zaledwie kilkanaście kilometrów od dawnego Frankenstein, a dzisiejszych Ząbkowic Śląskich, gdzie w roku 1606 ośmiu grabarzy zostało skazanych za wykorzystanie proszku z ludzkich zwłok do wywołania zarazy w mieście. Wydarzenia te odbiły się echem w całej Europie i podobno usłyszała o nich sama Mary Shelley. Czy podobieństwo do prawdziwych zdarzeń i osób może być aż tak przypadkowe, byśmy nie mogli uwierzyć, że ta historia miała swój początek w naszym sąsiedztwie?
Pomysłodawcą i duchem sprawczym całego projektu, jego rozmachu i impetu realizacyjnego jest Dariusz Dżugan, najlepiej znany pod pseudonimem Ju Ghan, muzyk i kompozytor, którego ideą było stworzenie muzyki inspirowanej historią Frankensteina i wybrzmiewającej z niej opowieści o odrzuceniu i pragnieniu społecznej akceptacji. Pomysł zrodził się, kiedy kompozytor nie przypuszczał, że kiedykolwiek zamieszka w okolicy Ząbkowic Śląskich (niem. Frankenstein) - leżącego u stóp Przedgórza Sudeckiego miasteczka, które dało początek tej historii. Przenikanie się tego, co lokalne, oddolne i rdzenne ma nie tylko wymiar symboliczny - jest także związane z rzeczywistym aktem twórczym. To właśnie tutaj powstała Fundacja Żywe Kultury, a jej liczne inicjatywy i projekty angażują lokalną społeczność, dając mieszkańcom możliwość aktywnego działania w kulturze. Bycia jej ważnym ogniwem przez świadome uczestnictwo. Poczucia się twórcą, a nie wyłącznie odbiorcą.
Ziębicka Orkiestra Mandolinistów powołana do życia przez Fundację w 2020 roku najlepiej urzeczywistnia te idee. Wskrzeszając zapomniane tradycje, zaprasza mieszkańców w różnym wieku, niezależnie od doświadczenia i muzycznego przygotowania, do współtworzenia wyjątkowej przestrzeni, w której to właśnie Ju Ghan uruchamia w drugim człowieku czułe struny liryzmu. Przed kompozytorem pojawiło się jednak pytanie: czy brzmienie orkiestry będzie w stanie oddać klimat kompozycji i brzemię historii Frankensteina? Spotkania Orkiestry nad projektem rozpoczęły się wiosną 2022 r., aby po kilku miesiącach przystąpić do próby połączenia obrazu pochodzącego z niemego filmu "Frankenstein" z 1910 roku z autorską muzyką. Aby nadać dramaturgii dziełu, orkiestra została wzbogacona o dodatkowe instrumenty. Do projektu zaproszono profesjonalnych muzyków z różnych środowisk. Podobnie jak tytułowa postać, kompozytor stanął przed wyzwaniem stworzenia wyjątkowego dzieła, którego efektem finalnym jest płyta zarejestrowana w Studio Polskiego Radia w Warszawie.
Kompozycje, aranżacje, kontrabas - Dariusz "Ju Ghan" Dżugan
Realizatorzy: Artur Majewski, Kuba Sosulski
Miks i mastering: Todd Carter
Projekt graficzny: Karolina Maria Wiśniewska / Love Gyyethy
W nagraniu płyty udział wzięli: Joanna Kietla, Joanna Alteik, Jędrzej Woyciechowski, Barbara Jaworska, Kasia Tuła, Amelia Gos, Szymon Kietla, Bartosz Skorupiński, Danuta Woyciechowska, Hania Woyciechowska, Olga Pobłocka, Olga Maria Odnowina, Joanna Lorens, Zuzanna Buła, Marta Berezowska, Barbara Elbert, Marcin Misiek, Krystian Gałwa, Marcin Szczepańczuk, Kacper Oczkowicz, Marcin Ciupidro, Tomasz Kaczmarek, Jakub Kurek, Tomasz Matusiak, Gustaw Bachorz
Nagranie i wydanie płyty było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Gminy Ziębice, Gminy Ząbkowice Śląskie, Województwa Dolnośląskiego - Dolny Śląsk, Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich - Ziemia Ząbkowicka oraz wszystkim osobom, które wsparły akcję na portalu zrzutka.pl.
Dziękujemy Burmistrzowi Ziębic Mariuszowi Szpilarewiczowi, Burmistrzowi Ząbkowic Śląskich Marcinowi Orzeszkowi, Wicemarszałkowi Województwa Dolnośląskiego Krzysztofowi Majowi - za zaufanie i wsparcie finansowe na wszystkich etapach powstawania płyty, począwszy od nagrania aż po wytłoczenie płyt i dalszą promocję.
Specjalne podziękowania należą się Fundacji Żywe Kultury za nieocenioną pomoc w działaniach na rzecz Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów i inspiracje oraz Dyrektorowi Ziębickiego Centrum Kultury Mateuszowi Geroniowi - który z wielkim poświęceniem, pasją i otwartym sercem towarzyszy nam w tej wspaniałej muzycznej podróży.
Lista utworów:
1. Otwarcie
2. Odkrycie dr Frankensteina
3. W głębinach snów
4. Laboratorium
5. Narodziny
6. Poznanie
7. Powrót
8. Pytanie do stwórcy
9. Polowanie na weselu
10. Rozstanie
11. Zwierciadło
12. Zamknięcie
13. Wspólna sprawa