Standard black vinyl edition. Comes with insert.
Krążek został nominowany do Fryderyka w kategorii Album Roku - Elektronika.
Borello to owoc spotkania dwóch niezwykle ważnych dla polskiej muzyki postaci, których drogi przecinały się już wielokrotnie na przestrzeni lat. Z Krzesimirem znamy się od bardzo dawna, współpracowaliśmy choćby przy nagrywaniu albumu String Connection w latach osiemdziesiątych, a jeszcze wcześniej widywaliśmy się podczas festiwalu Warszawska Jesień, gdzie chłonęliśmy muzykę współczesną – wspomina Tadeusz Sudnik.
Historia w pewnym sensie zatoczyła koło, bo właśnie podczas kolejnego spotkania na festiwalu Warszawska Jesień w roku 2019 pojawił się pomysł, żeby zarejestrować materiał w duecie. Efektem jest właśnie album Borello, który artyści nagrali w lipcu 2021 w Teatrze Cinema w Michałowicach. Na krążek składają się cztery utwory o melodyjno-abstrakcyjnych tytułach, które doskonale zapowiadają charakter prezentowanej muzyki.
Jak mówią sami zainteresowani, muzykę na Borello, można nazwać formą udoskonalanej improwizacji. Bardzo cenimy z Krzesimirem spontaniczność i wolność w graniu – staramy się przede wszystkim wzajemnie zaskakiwać, ale też razem rozwiązywać napotkane problemy – dodaje Tadeusz Sudnik. Jednak odpowiedź na pytanie do jakiego gatunku należałoby przyporządkować Borello, nie jest łatwa. Mamy tu tworzoną na żywo muzykę elektroniczną, która potrafi uderzać zarówno w mroczniejsze tony, jak i nieprzewidywalną, rozedrganą rytmikę na tle wirtuozerskich skrzypcowych pochodów Dębskiego. Wszystko to podane w niewymuszonej formie otwartej improwizacji, w której więcej jednak zabawy dźwiękiem, żywej reakcji i poczucia humoru niż śmiertelnej powagi i nieprzystępności. Całość ma bardzo luźną strukturę, jednak poszczególne utwory mocno różnią się od siebie i koncentrują na różnych pomysłach na osiągnięcie wyjątkowego, wspólnego brzmienia.
Zdecydowana większość materiału pochodzi bezpośrednio ze śladów sesji, natomiast podczas miksu dodaliśmy naprawdę nieliczne dźwięki – w tym kilka fraz trąbki Tomasza Stańko, które szczęśliwie udało mi się zarejestrować podczas naszej ostatniej rozmowy telefonicznej – podsumowuje Sudnik.
Krzesimir Dębski – wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy, a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Jedna z najbardziej znanych, wszechstronnych, utytułowanych i zasłużonych postaci na polskiej scenie muzycznej. Lider kultowego zespołu jazzowego String Connection. Znany przede wszystkim z licznych i cieszących się ogromną popularnością kompozycji muzyki filmowej. Sam artysta przekonuje jednak, że muzyka klasyczna jest jego właściwą domeną.
Tadeusz Sudnik – kompozytor, reżyser dźwięku, legenda polskiej elektroniki. Przez kilkanaście lat związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, gdzie nagrywał muzykę elektroniczną, teatralną, baletową i filmową. Występował na niezliczonych festiwalach, ma na koncie nagrania i występy z wybitnymi artystami z całego świata. Gra na syntezatorach analogowych, używa wielu narzędzi przekształcających dźwięk. Przez lata związany z festiwalem Warszawska Jesień i Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej.
Krzesimir Dębski – skrzypce, instrumenty klawiszowe, muzyka
Tadeusz Sudnik – elektronika, muzyka
Realizacja nagrań – Rafał Smoliński, Piotr Cieślik
Miks – Tadeusz Sudnik
Mastering – Paweł Ładniak
Fotografie i projekt okładki – Andrzej Tyszko