Informacje o produkcie

Temperacja. Jak muzyka stała się polem bitwy wielkich umysłów zachodniej cywilizacji

  • Kto zadecydował o tym, jak gramy? Albo o tym, że jedne dźwięki brzmią razem zgodnie, a inne nie? Przecież to nie stało się tak po prostu. Historia zmagań o podwaliny naszego języka muzycznego

Temperacja. Jak muzyka stała się polem bitwy wielkich umysłów zachodniej cywilizacji
Nr kat.: ISBN 978-83-61835-28-8
Format: Book
Kraj: PL
Ilość stron: 304
Oprawa: twarda
status_icon
Produkt niedostępny
Wysyłka w dni
Koszt od 16,99 zł
32.90 / 1szt.
Out Of Stock

 

Dla przeciętnego czytelnika, bez względu na stopień wykształcenia muzycznego, system dźwiękowy, jakim posługuje się dzisiejsza muzyka Zachodu, jest rzeczywistością oczywistą i zastaną. Niewielu odbiorców zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jej powstawanie było w przeszłości nie tylko długotrwałym i złożonym procesem (bo tak oczywisty dla współczesnego ucha układ dźwięków, jaki odpowiada np. skali do-re-mi-fa-sol-la-si-do zawdzięczamy bardzo złożonym matematycznym wyliczeniom), ale także przedmiotem zaciekłych debat światopoglądowych (bo w związku z tą złożonością przeczy prostocie współbrzmień skali naturalnej). Tymczasem z dystyngowanych debat filozoficznych, a niekiedy także niemal karczemnych awantur dotyczących opracowania i stosowania takiego systemu dźwiękowego, wyłania się zadziwiająca i trzymająca w napięciu opowieść o tworzeniu podwalin współczesnego rozumienia muzyki.

Seria 3/2 pod redakcją Tomasza Wierzbowskiego prezentuje wszystko to, na co – podobnie jak w przypadku prawdziwie czystej kwinty – nie ma miejsca w naszym codziennym sposobie myślenia o muzyce i sztuce: co zostało zapomniane, wymazane bądź wyparte. Za ojca teorii dźwięków muzycznych uważany jest Pitagoras, który zauważył, że niektóre pary dźwięków zagrane jednocześnie brzmią zgodnie, a inne nie. Za pomocą monochordu ustalił, że wzajemne stosunki wysokości dźwięków tworzących konsonans wyrażają się w prostych liczbach. Interwał kwinty, wyróżniający się spośród innych najstabilniejszym współbrzmieniem, tworzyły w jego systemie dźwięki o wzajemnym stosunku częstotliwości 3:2. Ten „mocny” interwał musiał stać się podstawą każdego systemu muzycznego. Jednak jego akustycznie czysta forma, jaką zalecał Pitagoras, nie znalazła miejsca w muzyce europejskiej, dążącej do kompleksowości i kochającej doskonałą symetrię klawiatury fortepianu. Został więc odarty z części swego brzmienia i posłużył do stworzenia skali dźwiękowej w takim kształcie, jaki dziś znamy.

Autor pierwszej książki w serii, zatytułowanej Jak system równomiernie temperowany popsuł harmonię (i dlaczego powinno cię to obchodzić), Ross W. Duffin opowiada o negatywnych dla harmonii konsekwencjach powszechnego przyjęcia tego systemu strojenia w muzyce zachodniej, natomiast Stuart Isacoff w książce Temperacja. Jak muzyka stała się polem bitwy wielkich umysłów zachodniej cywilizacji nakreśla obraz kontrowersji, jakie na przestrzeni wieków towarzyszyły dyskusjom o wprowadzeniu takiego stroju. Dotychczasowym celem serii 3/2 jest zachęcenie czytelników nie do spojrzenia wstecz na minione dzieje poszukiwania idealnego stroju muzycznego, lecz raczej – na tyle, na ile to możliwe – do wyprawienia się w podróż wehikułem czasu: przyjęcia perspektywy ludzi, którzy nie dysponowali naszą dzisiejszą wiedzą.

-

Stuart Isacoff jest autorem artykułów i książek o tematyce muzycznej, kompozytorem, pianistą i wykładowcą, felietonistą „The Wall Street Journal”. Wykładał na Wydziale Muzycznym Purchase College w Nowym Jorku, występował w nowojorskim Metropolitan Museum of Modern Art oraz Chamber Music Society przy Lincoln Center, a także na licznych festiwalach na całym świecie, m.in. szwajcarskim Verbier Festival, Portland Piano Festival, Miami Piano Festival, Irving S. Gilmore International Keyboard Festival czy turyńskim September Music Festival. Prowadzi odczyty akademickie, np. w Los Alamos National Laboratory oraz Bradbury Science Museum. Przez niemal trzydzieści lat był honorowym redaktorem czasopisma „Piano Today”.
Więcej informacji: stuartisacoff.net

 

Autor: Stuart Isacoff
Wstęp: Tomasz Wierzbowski
Przekład i redakcja: Tomasz Wierzbowski

 

 

 

 

Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
pixel