Ponad 50 lat temu Krzysztof Komeda stworzył programowe dzieło - muzyczną wizję zjednoczonej Europy.
Utwór zatytułowany „Moja słodka europejska ojczyzna” powstał w 1967 roku jako jeden z ostatnich projektów Krzysztofa Komedy zrealizowanych przed wyjazdem do USA na zamówienie Joachima-Ernsta Berendta - szefa działu niemieckiej rozgłośni SWF, który zafascynowany był łączeniem jazzu z poezją.
Komeda uznawał ten zbiór za swoje „najważniejsze i najpiękniejsze muzyczne dzieło”. Kilka motywów kompozytor sam rozwinął w nagraniach radiowych realizowanych w Polsce już bez udziału aktora czytającego wiersze. Jan Ptaszyn Wróblewski po latach dokończył dzieło przyjaciela, realizując całość w czysto instrumentalnej formie w dwóch wersjach – studyjnej i koncertowej.
Na niniejszym longplayu wydana została wersja studyjna, na której artyście towarzyszą doskonali muzycy: Henryk Miśkiewicz - alto saxophone, Robert Majewski – trumpet, Wojciech Niedziela - piano, Sławomir Kurkiewicz - bass, Marcin Jahr – drums.
Jan Ptaszyn Wróblewski przyznał: „Ten projekt wymaga fantazji nie tylko w improwizacjach. Również w partiach ściśle zapisanych i zaprogramowanych konieczne są wyobraźnia i osobiste interwencje każdego z grających. Nie byłoby w nim ducha, gdyby nie walory moich partnerów, tworzących jedną z najsilniejszych ekip z jakimi kiedykolwiek zdarzyło mi się pracować. Potraktujcie ich zatem jako współtwórców niniejszego przedsięwzięcia”.
Album ukazuje się w kultowej serii Polish Jazz jako volume 80. Dostępny także jako dwupłytowy album CD.
Tracklista:
Side A
1. Trębacz jest niewinny
2. Lament nad Europą
3. Miserere
4. Litania
5. Modlitwa i pytanie
6. Komeda w cyrku Ważyka
Side B
1. Po katastrofie
2. Niepiosenka o miłości
3. Temat dla jednego, a wariacje dla drugiego świata
4. Don Kichot
5. Walc na koniec świata