Materiał z kultowego debiutu Skalpela dla Ninja Tune w interpretacjach topowych polskich producentów! Wśród gości m.in. Magiera, Emade, 1988, Kixnare, Steez, Latarnik , Envee, Pejzaż czy ETNOBOTANIKA.
Polscy ambasadorowie inspirowanej jazzem elektroniki poprosili o zremiksowanie tego albumu wybitnych, rodzimych twórców downtempo, muzyki tanecznej, hip hopu i jazzu. Rezultat to "Recut" - najlepszy remix album w historii polskiej fonografii. Płyta ze wszech miar godna historycznego oryginału. To niezwykła opowieści o historii i teraźniejszości polskiej elektroniki.
W tym roku mija 20 lat od momentu wydania debiutanckiego albumu grupy Skalpel, który ukazał się nakładem słynnej brytyjskiej wytwórni Ninja Tune w 2004 roku. Polski duet: Marcin Cichy i Igor Pudło zdobył międzynarodowe uznanie wkraczając na nieznane wówczas szerzej terytoria wschodnioeuropejskiego jazzu i aktualizując go przy pomocy elektronicznych narzędzi.
„W tych utworach Skalpel bez wysiłku zaciera granicę miedzy tym, co organiczne a elektroniką niczym pejzażysta (...) tworząc głębokie niuanse światła i cienia, które nadają całości głębię. (...) Trudno odmówić im. rytmicznej zręczności i melodyjnego rozmachu" - pisał wówczas recenzent Pitchforka.
Prestiżowy „The Wire" dodawał: „jazz, breaki, scatowe rytmu shuffle, funkowe riffy - wszystko na najwyższym poziomie. To wydawnictwo zasługuje na to, by zyskać uznanie nie tylko w Polsce."
Dziś, z perspektywy dwóch dekad śmiało można określić ten album jako jeden z kamieni milowych polskiej elektroniki i jednocześnie ponadczasowy klasyk downtempo, nujazzu i trip-hopu. Za sprawą tego krążka zespół zdobył też uznanie na kilku kontynentach, a kolejne, niezmiennie jakościowe , płyty grupy jak "Highlight" czy "Origins" przyjmowane są z dużym zainteresowaniem.
Debiut Skalpela w Ninja Tune bez wątpienia zmienił oblicze polskiej muzyki, przedefiniował percepcję kanonu polskiego jazzu i wytyczył nowe ścieżki młodszym twórcom. Wielu z nich na „Recut" składa swego rodzaju tribute dla dokonań Marcina Cichego i Igora Pudło.
Tacy artyści jak Magiera, Emade, 1988, Kixnare, Steez, Latarnik, Envee, Pejzaż, ETNOBOTANIKA i inni to dziś cenione indywidualności i uznane marki na polskiej scenie. Choć każdy z zaproszonych przez wrocławski duet twórców wypracował swój oryginalny styl, w muzyce duetu odnajdują wspólne korzenie na pograniczu jazzowego groove / hiphopowego luzu / nastrojowości downtempo czy ambientu.
Doskonałe interpretacje pokazują jak niezwykły potencjał ujawnił i wciąż odkrywa debiutancki materiał duetu. To płyta, która się nie starzeje, nadal zachwyca, niezmiennie inspiruje i prowokuje do nowych odczytań.
Wytnijmy to jeszcze raz!
A1. Low (Latarnik remix)
A2. Together (Pejzaż remix)
A3. Behind The Curtain (Expo 2000 remix)
A4. Break In (Magiera remix) feat. Kacper Krupa
B1. High (Zuchy remix)
B2. Not Too Bad (Emade remix)
B3. So Far (Zura Remix)
B4. Wonderland In Alice (ETNOBOTANIKA remix)
C1. 2058 (Steez remix)
C2. Directions 4 (En2ak & Rafał Dutkiewicz remix)
C3. Sculpture (Kixnare remix)
D1. Quiz (Envee remix)
D2. Ninjazz (Daniel Szlajnda Remix)
D3. Asphodel (2K88 remix)
D4. Laboratorium (Pstyk remix)