Najnowszy numer „Glissanda” pozwala autorkom_om z różnych zakątków świata zabrać głos, by mogły_li podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi kuratorowania i różnorodności. Przywołując odmienne perspektywy, pokazują, jak praktyka kuratorska może przyczynić się do bardziej równej i sprawiedliwej redystrybucji zasobów, wiedzy i doświadczeń. W jaki sposób pomaga w uwrażliwieniu na kwestie społeczne, kulturalne i środowiskowe oraz poszerzyć nasze poczucie empatii i sprawiedliwości w stosunku do marginalizowanych, nietypowych lub niekonwencjonalnych praktyk oraz przyczynić się do zainicjowania nieoczekiwanej współpracy?
W „Glissando” #43 redaktorka prowadząca Monika Żyła stworzyła przestrzeń do refleksji na temat najnowszych praktyk kuratorskich w muzyce i dźwięku. Numer stał się platformą do wymiany spostrzeżeń, negocjacji i promowania nowych głosów, perspektyw, pomysłów i rozwiązań kuratorskich.
Numer podzielony jest na cztery większe grupy tematyczne: Proximities, Tensions, Encounters and Care, składające się z różnorodnych tekstów, wzajemnie powiązanych i wchodzących ze sobą w interakcję.
Wszystkie artykuły zebrane w pierwszej części Proximities poruszają temat kuratorstwa z perspektywy sytuacyjnej i relacji w przestrzeni. W Tensions eksponowane i analizowane są mechanizmy, które przyczyniają się do systemowych wymazań, dopuszczają zapomnienie, a nawet nakazują niszczenie wiedzy i tożsamości kulturowej. W Encounters natomiast zgromadzone zostały teksty, dla których punktem wyjścia była perspektywa wynikająca z różnych interakcji i współpracy międzykulturowej. Numer zamyka część Care, która nawiązuje do etymologii pojęcia kuratorowania rozumianego jako troska.
Zapraszamy wszystkie_kich nasze_ych czytelniczki_ków do zanurzenia się w lekturze, która, miejmy nadzieję, zainspiruje i pozwoli spojrzeć na pojęcie różnorodności i kuratorowania z nowej perspektywy.
Numer powstał we współpracy z siecią Sounds Now.
Redaktorka prowadząca: Monika Żyła
Projekt graficzny/projekt okładki: Paula Kuch-Krawiec
Zdjęcia: Monika Żyła, Andoz Krishnadas